İçeriğe geç

Türkiye Direniş Haritası

2020 yılı çok sayıda felaket ve olumsuzluğa sahne oldu.

Pandemi koşullarını fırsat bilen patronlar da, sömürü düzeninin devamlılığını sağlamak adına işçilerin üzerindeki baskıyı ve hak gasplarını artırdı.

Bunun karşısında ise tabii ki mücadele yükseldi. Farklı sektörlerde emekçiler, ülkenin dört bir yanında direnişe geçti. Bütün yıl sağlık emekçilerinden, maden işçilerine, metal işçilerinden, kafe-bar çalışanlarına kadar tüm sektörlerde işçiler, haklarını almak için mücadele etmeyi ve direnmeyi seçti.

Bu süreçte kazanımla sonuçlanan direnişler de oldu. Birçoğu ise haklarını almak üzere 2021’de de mücadeleye devam ediyor. Bu vahşi sömürü koşullarının karşısında, yeni direnişlerin de kapıda olduğunu şimdiden görebiliyoruz.

Böylesi karanlık dönelerde bile umut ışığını yakan işçi sınıfı direnişlerinin önemi çok büyük. Karanlığı tamamen yırtıp atmak için işçi sınıfı mücadelesine omuz vermeye, tüm gücümüzle direnmeye devam edeceğiz.

Bu harita ise, yeni yılın bu ilk günlerinde hepimize umut, kararlılık ve mücadele azmi versin, direnen işçilerin sesi herkese ulaşabilsin diye hazırlandı ve yeni gelişmelerle birlikte sürekli güncellenecek.

Bu haritanın tamamının bayraklarla dolduğu, ülkemizde sömürünün ve eşitsizliğin ortadan kalktığı, işçi sınıfının iktidarını yaşayacağımız günlerin umuduyla…

Yeni başlayan direnişleri, mevcut direnişlerle ilgili güncel gelişmeleri eklemek ve Türkiye Direniş Haritası’na katkı sunmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.